02.04.2020 10 клас Англійська мова ( факультативне заняття) КЗШ№27
Тема: Підготовка учнів до ЗНО.
Мета: тренувати учнів у вживанні
граматичного та лексичного матеріалу.
Хід заняття
1.
Підготовка до ЗНО!
Переглянути відео
уроки на освітній платформі « EdEra»:
2.
3.Виконати тематичні тренувальні тести ЗНО з англійської мови –
5. Повторіть
вживання пасивного стану дієслова - The
Passive Voice
Поняття про пасивний стан
Якщо підмет означає
особу або предмет, на які спрямовано дію іншої особи або предмета, то
дієслово-присудок вживається в Пасивному стані.
Усі часові форми
пасивного стану утворюються з допоміжного дієслова to be у
відповідному часі і the Past Participle основного дієслова:
01.04.2020 10 клас Англійська мова
Тема: Музей мистецтва імені Богдана
і Варвари Ханенко.Повторення вивченого матеріалу.
Мета: активізувати лексичний
матеріал з теми; ознайомити учнів з Київським музеєм мистецтва імені Богдана та
Варвари Ханенко; практикувати учнів у вживанні вивченого минулого перфектного
та минулого перфектно- тривалого часу; удосконалювати навички аудіювання;
ознайомити та порекомендувати учням виконати Модуль 3 на освітньому сайті”EdEra” для підготовки до ЗНО.
Хід уроку
1. Read
a text about the Museum of Art named after Bohdan
and Varvara Khanenko.
KYIV
MUSEUM OF WESTERN AND ORIENTAL ART
The Museum
of Art named after Bohdan and Varvara Khanenko was founded in 1919 on the basis
of their private museum. The museum is also called the Museum of Western and
Oriental Art. Now it keeps one of the best collections of foreign art in
Ukraine.
Since 1919
the number of exhibits has been more than 13 times increased. Visitors can view
many remarkable samples of foreign art: Ancient Greek, Roman, Italian, French,
Spanish, Flemish, Dutch, Japanese, Chinese, Turkish, Egyptian, etc
Famous
founders of museum's collections were Bohdan Khanenko and his wife Varvara.
They always dreamt to open the public museum of art in Kyiv. Finally their
dream came true. The collection of the museum
consists of 25 thousand exhibits and is
considered to be the biggest foreign art collection in Ukraine,
Among the
museum's collection there are real fine art masterpieces. There is, for
example, the world-famous work of Diego Velazquez, The Portrait of Infanta
Margaret, located in the Spanish hall of the museum.
The famous
portrait appeared in Kyiv after Bohdan Khanenko had purchased it in Berlin on
the sale of Hamburg council Weber’s collections. The presentation of the
painting in Kyiv was arranged very mysteriously.
Khanenko
hadn't informed the guests of the banquet about the true reasons. When the
curtain was taken away from Velasquez’ masterpiece, the audience was really impressed.
The picture created a real excitement in cultural life of that time Kyiv.
The building
of the museum was constructed under the project of a famous architect from
Saint Petersburg F.Meltzer in the 80s of the 19th century.
Then it was reconstructed and decorated several times according to the plans
of the Khanenkos family.
This
building is considered to be the shell and the architectural addition to the
great art collections of the Khanenkos family.
So, Kyiv
Museum of Western and Oriental Art is famous not only in Ukraine but also
abroad.
2.
Answer the questions.
1.Have you
heard these names before?
2.Whose
family was the museum named after?
3.What is
another name of this museum?
4.When was
it founded?
5.Who
designed the draft of the museum building?
3.
Find facts about the dates and
numbers.
1. The
Museum of Art was founded in ...
a)1919 b) 1991 c) the 19th century
2. The
number of exhibits has been increased more than ... since 1919
a)30
times b)3 times c)13 times
3. The
collection of the museum is considered to be
the biggest foreign art collection in Ukraine and has ....
a)25
thousand exhibits b)from 2 to 5
thousand exhibits
c)more than
50 thousand exhibits
4. The
building of the museum was constructed in the
… of the 19th century
a) 70s b) 90s
c) 80s
5. The
building was reconstructed and decorated …. times.
a) seven b) several
c) seventeen
5.
Listen
to the text and do Ex.3 page 195. Write
down your answers.
10 клас 2018 Аудіододаток до підручника Англійська мова
6.
Match the
questions with possible answers to be ready for becoming a guide.
Excuse me.
What time does the museum open today?
Do you
have a tour?
When does
the tour start?
How much
is the admission?
What time
does the next tour begin?
Is a
Ukrainian guide available?
Are there
any special exhibitions today?
Can I take
pictures?
How much
is the guide book?
Can I join the tour?
How long
does it last?
|
a) - About an hour.
b) –It starts in half an hour.
c) – It opens at 11:00
d) - £ 2.00
e) - Yes, there is a Botticelli`s
exhibition on.
f) –Yes, we do.
g) – Certainly
h) –It begins at 11:00
i) - It’s free of charge.
j) - I am afraid not.
k) - No, taking pictures is not
allowed.
|
7. Do Ex.1 page
194 ( in a written form).
8.
Complete the sentences with the correct form of the verbs in brackets.
Use
contractions where possible.
- Peter was Sally's best friend. She(know) him all her life.
- The children were wet because they(play) football in the rain.
- We were very hungry because we(not / eat).
- I was delighted when I found my keys. I(look) for them for hours.
- She was exhausted because she(work) since eight o'clock that morning.
- Everything was white because it(snow).
- The passengers were cross because the airline(lose) everyone's bags.
- I(not / see) Jacob for several years, but I
recognised him immediately.
9. Drill your
grammar:
10. Homework
1). Ex. 2
p.194 (in a written form).
2). Ex. 4 p. 195 ( in an oral form).
11. Підготовка до ЗНО!
Виберіть слово: ( Курс) – та виконайте
Модуль 3.
Дуже цікавий
та доступний матеріал!!!
01.04.2020 3-А клас Англійська мова КЗШ №27
Тема: Що я роблю вдень? Розклад мого друга/
подруги.
Мета: активізувати лексичний матеріал з теми; ввести нові лексичні фрази ; повторити
структуру “
What time
is it?” та відповіді
по годиннику; удосконалювати навички аудіювання, читання, усного мовлення та письма.
Хід уроку
1. Сьогодні
урок розпочнемо з веселої пісні:
2. Подивіться
відео та повторіть за диктором:
3. Запишіть нові вирази з теми у словники і
вивчіть їх:
to have breakfast
|
снідати
|
ту хев брекфест
|
to have lunch
|
мати ланч (другий сніданок)
|
ту хев ланч
|
to have
dinner
|
обідати
|
ту хев діне
|
to have
supper
|
вечеряти
|
ту хев сапе
|
in the
morning
|
вранці
|
ін зе монінь
|
in the afternoon
|
вдень
|
ін зе афтену:н
|
in the evening
|
ввечері
|
ін зе івнінь
|
at night
|
вночі
|
ет найт
|
4. Впр.1.ст.106 .
Прочитайте та перекладіть текст.
5. А
тепер повторимо годинник та час! -
6. Впр.2
ст.106. Складіть речення
(усно).
7. Складіть речення за малюнками (усно).
8. Вкажіть
правильно час на годинниках. Схематично намалюйте у зошитах.
9. Розкажіть про розпорядок дня
дівчинки Енн розмістивши правильно малюнки.
Зверніть увагу на додавання закінчення – s, - es до основного дієслова.
Зразок:
1). Ann gets up at 7 o’clock and does her
morning exercises.
2). She washes her face and
hands.
3). She brushes her teeth.
10. Впр.3
ст.107 . Прочитайте і розмістіть речення відповідно до малюнків.
“In the Afternoon.”
малюнок
- Ann cleans her
room. малюнок
- Ann comes back home.
малюнок – Ann does her homework. малюнок – Ann has dinner.
11. HOMEWORK. Домашнє завдання.
1) Напишіть про робочий день свого друга чи подруги за
зразком - Впр.5 ст.107
(6-8 речень).
2). Прочитайте текст і вставте слова за змістом ( усно).
01.04.2020 2-А, 2-Б клас Англійська мова КЗШ №27
Тема: Одяг.
Мета: закріпити та узагальнити знання
учнів по темі «Одяг» ; активізувати
навички та вміння усного мовлення на основі вивченого матеріалу; удосконалити навички та вміння
аудіювання, читання, письма; активізувати
вживання «Теперішнього тривалого часу»;
заохочувати учнів до спілкування англійською мовою;розвивати фонематичний слух, мовну здогадку, творчу уяву.
Хід
уроку
1. А сьогодні
розпочнемо наш урок цікаво, весело з ранкової зарядки та пісні: https://www.youtube.com/watch?v=CuI_p7a9VGs
2. Прочитайте скоромовку і опишіть малюнки за зразком:
Зразок:
1).
What is this? –This is a cap.
What colour is it? –It’s
white and red.
2).
What are
these? –These are sandals.
What
colour are they? –They are
violet.
та одягніть
ляльку.
Зразок: She has
got a …
4. Давайте
згадаємо правило про теперішній тривалий час -
The Present Continuous Tense - цей час вказує на дію, яка відбувається зараз і утворюється за допомогою дієслів:
am, is, are +
основне дієслово із закінченням – ing
|
5.
Прочитайте речення
та переклад.
I am reading - Я читаю We are
reading - Ми читаємо
He is reading - Він читає You are reading – Ти читаєш
She is reading - Вона читає You are reading - Ви
читаєте
It is reading
- Воно читає They are reading - Вони читають
6. А
тепер запишіть скорочені форми:
I am -
I’m
We are - We’re
He is – He’s
You are -You’re
She is –
She’s
You are- You ‘re
It is -
It’s They are
-They’re
7.
УВАГА! Запам’ятайте
і запишіть правило!
Якщо англійське
дієслово закінчується на букву -е, то при додаванні закінчення –ing -
ця буква не пишеться.
Наприклад:
write – writing
translate - translating
|
8. Прочитайте
виразно вірш та вивчіть його.
I'm playing with a dog. - (Я граю з собакою.)
I'm jumping like a frog. - (Я
стрибаю, як жаба.)
I'm walking like a cat. - (Я
йду, як кіт.)
I'm flying like a bat. -
(Я літаю, як кажан.)
11.
Впр.2 ст.79. ( Покажіть який
одяг належить Тарасу, Поліні, Дену, Міі).
12.
Впр. 3 ст.79. ( Прослухайте
аудіювання про традиційний одяг
дітей та назвіть імена цих дітей).
(Дивись аудіо додаток до уроку - Тема 9. Урок 6-7 Впр.3)
13.
Homework -
Домашнє завдання:
1). Впр. 2ст. 80. Виготовити Lapbook
і вказати який одяг є в тебе.
Зразок: I
have got a T-shirt.
2). Складіть речення вживаючи теперішній тривалий час – The Present Continuous Tense (усно).
Зразок:
Paul
/ scratch / his head
Paul is scratching his
head.- Пол
чухає свою голову.
Sally
/ skip / rope
Sally is skipping rope. – Салі скакає на скакалці.
31.03.2020 11 клас Англійська мова КЗШ №27
Тема : Кіно у нашому
житті.
Мета :
формування практичних вмінь та навичок щодо вивчення лексичних одиниць за темою
«Кіно у нашому житті», доповнення речень, пояснення значення слів,
повторення граматичного матеріалу за темою «Займенники», використання лексичного та граматичного матеріалу на
практиці.
Хід уроку
1.
Read
the words and remember the new ones .
2.
wonder чудо
3.
possibility
можливість
4.
invention
винахід
5.
spectator глядач
6.
screen екран
7.
success успіх
8.
to
relax розслабитися
9.
various різноманітний
10.
to
prefer віддавати перевагу
11.
beforehand
заздалегідь, загодя
12.
thriller трилер
13.
sound озвучений, звук
14.
silent німий
15.
dubbed дубльований
16.
show сеанс
17.
script
writer сценарист
18.
camera-man
оператор
2. Read and translate the text.
Cinema in Our Life
Cinema is one of the wonders of the modern world. Its
possibilities are really unlimited, because it gives pleasure to millions of
people. The history of this kind of art began with the invention of the machine
showing films. In 1895 Lumiere brothers demonstrated the first film in Paris,
which lasted only one minute. And it was a great success.
Now it’s a very popular kind of art. There’re cinemas
in cities and towns. For most people cinema is the means of entertainment and
rest. You know the life isn’t simple today and people want to relax a little,
sometimes even to laugh. That’s why cinema is considered to be one of the best
ways of spending free time.
Usually we see films either at the cinema or on TV.
Frankly speaking we see more various films on TV or on a computer because the
price of the tickets at the cinema is rather high now. But from time to time we
go to the cinema and we prefer to buy tickets at the box-office beforehand.
Near the cinema you can see a cinema bill where you can read what films are on
and when the show begins. Now everyone can find something to his liking in the
broad variety of genres: feature films, horror films, animated cartoons,
detectives, adventure and spy films, thrillers, blockbusters, westerns,
comedies, historical films, fantasy, documentary or popular science filmsand a
lot of others. Besides films may be color or black and white, sound or silent,
dubbed in your mother tongue or original.
Making a film is a very complicated and difficult
thing. Many people working at a film studio take part in the film shooting: a
producer, a film director, a script-writer, a camera-man and many others.
Cinema is loved by people in many countries. That’s
why nearly every year different film festivals are held. The most popular of
the them are film festivals in Cannes (France), Venice (Italy), Los Angeles
(the USA), Moscow (Russia), Odessa (Ukraine) and “Oscar” in Hollywood. The most
talented actors and actresses are awarded with prizes.
3. Answer the following questions.
1.
Do
people often go to the cinema?
2.
Do
you prefer to go to the cinema or watch films on TV, DVD or on the computer?
3.
Are
there many cinemas in your town?
4.
Where
can you buy a ticket?
5.
Who
are the cartoons popular with?
6.
What
genres of films do you prefer?
7.
What’s
on today?
8.
What
famous film stars do you know?
9.
What
film is your favorite?
10.
What
famous film festivals do you know?
4. Translate into Ukrainian.
the wonder of
the modern world, unlimited possibilities, to give pleasure, to be a great
success, a very popular kind of art, the means of entertainment and rest, to
relax a little, to spend free time, frankly speaking, the price of the tickets
is rather high, from time to time, cinema bill, animated cartoons, horror
films, adventure films, popular science films, sound or silent films, dubbed
films
5. Translate
into English.
можливість, винахід
машини, глядач, мати великий успіх, засіб для розваги, розслабитися, нелегке
життя, проводити вільний час, відверто кажучи, різноманітні фільми, віддавати
перевагу, купувати квитки загодя, художній фільм, фільм жахів, озвучені та німі
фільми, афіша, широке різноманіття жанрів, мультфільм, сценарист та оператор
6. In each group of the words find the one
that doesn’t belong to the group.
1.
James
Belush 2. Angelina Jolly 3.
Tom and Jerry
James
Cameron Brad Pitt Scooby-Doo
Quentin
Tarantino Julia Roberts Winning London
Luc
Besson Jody
Foster The King Lion
4. The Nightmare on Elm Street 5. Daniel Radcliffe
Friday, the 13thEshton Catcher
The 5th
Element
Rupert Grint
The
Saw
Emma Watson
7. Ex.
2 page 195( in a written form).
8. Match the words and
write the sentences.
(modern, films, cinemas, people,
complicated, festivals, really)
1.
Making
a film is a very … and difficult thing.
2.
Its
possibilities are … unlimited.
3.
There’re
… in cities and towns.
4.
That’s
why nearly every year different film … are held.
5.
Cinema
is one of the wonders of the … world.
6.
For
the most of … cinema is the means of entertainment and rest.
7.
Usually
we see … at the cinema or on TV, DVD or on the computer.
9.
Finish
the sentences with me/us/him/her/it/them
1.
Who
is that woman? Why are you looking at …?
2.
Do
you know that man? – Yes, I work with ….
3.
I’m
talking to you. Please listen to ….
4.
These
photos are nice. Do you want to look at …?
5.
I
like that camera. I’m going to buy ….
6.
Where
are the tickets? – I can’t find ….
7.
We’re
going out. You can come with ….
8.
I
don’t like dogs. I’m afraid of ….
9.
Where
is she? I want to talk to ….
10.
Those
apples are bad. Don’t eat ….
10.Homework
1). Ex. 3 page 196-197.
2). Підготовка до ЗНО!
Модуль 2 “ People around
and some
grammar”
-
Present Simple &
Present Continuous
-
Present Perfect &
Present Perfect Continuous
-
Present Tenses Summery
-
Infinitives & V
–ing
-
Adjectives
-
Module Test
31.03.2020 4 клас КЗШ№27
Тема:
Подорож містом. Вулиця, на якій я живу.
Мета: систематизувати
та узагальнити знання учнів лексичного матеріалу з теми «Моє місто»; практикувати мовні засоби за темою,
формувати навички вживання нових лексичних одиниць, вдосконалювати компетенції
читання, аудіювання й усного мовлення;розвивати
готовність до практичного застосування отриманих знань з теми, зорову пам’ять
учнів.
Хід уроку
1. Повторити
вивчену лексику з теми. Записати слова у таблицю англійською мовою.
Українська
мова
|
Англійська
мова
|
вулиця
|
|
метро
|
|
будівля
|
|
міст
|
|
двоповерховий
будинок
|
|
велике місто
|
|
будинок
|
|
музей
|
|
багатоквартирний
будинок
|
|
невелике місто
|
2 2. Впр.1
ст. 137 Записати нові слова у словник та вивчити їх.
a supermarket
|
супермаркет
|
сюпемакіт
|
a market
|
ринок, базар
|
макіт
|
a cinema
|
кінотеатр
|
сінеме
|
a theatre
|
театр
|
сіете
|
a
circus
|
цирк
|
секес
|
a
gallery
|
галерея
|
гелері
|
between
|
між
|
бітвін
|
behind
|
за, позаду
|
біхайнд
|
opposite
|
навпроти
|
опезіт
|
a restaurant
|
ресторан
|
рестерант
|
a bank
|
банк
|
бенк
|
a post office
|
поштове
відділення
|
пеуст офіс
|
3 3. Впр.2 ст.137
Прочитати і перекласти діалог.
4 4. Впр.3 ст.138 (усно). Скласти речення вживаючи зворот: There is… There are…
Зразок:
There is a cinema in the town.
There isn’t
any gallery in the town.
5. А зараз – хвилинка –цікавинка!
Ваше завдання відшукати назви будівель (по горизонталі).
z
|
c
|
g
|
a
|
l
|
l
|
e
|
r
|
y
|
u
|
n
|
r
|
e
|
s
|
t
|
a
|
u
|
r
|
a
|
n
|
t
|
i
|
y
|
n
|
h
|
p
|
a
|
r
|
o
|
d
|
m
|
t
|
c
|
s
|
e
|
e
|
a
|
n
|
i
|
o
|
t
|
k
|
o
|
a
|
h
|
m
|
a
|
r
|
k
|
e
|
t
|
e
|
r
|
p
|
f
|
o
|
t
|
h
|
e
|
a
|
t
|
r
|
e
|
m
|
c
|
e
|
p
|
c
|
r
|
c
|
i
|
n
|
e
|
m
|
a
|
o
|
o
|
d
|
b
|
e
|
a
|
b
|
a
|
n
|
k
|
c
|
h
|
a
|
h
|
c
|
i
|
r
|
c
|
u
|
s
|
f
|
g
|
p
|
x
|
i
|
k
|
l
|
m
|
u
|
s
|
e
|
u
|
m
|
o
|
i
|
6 6. Впр.2 ст.137 Виразно прочитатаи діалог і перкласти (усно).
7. Зараз ви бачите карту. Але вона пуста, бо на ній не вистачає будинків. Прочитайте речення після
карти і вам необхідно здогадатися про яку будівлю
йде мова. Намалюйте у зошиті будівлі,
яких не вистачало на карті.
1. You can see films here – …….
2. You can see old things here – ………
3. You can see beautiful pictures here – …….
4. You can see funny clowns and different
animals here – ……
5. You can eat here – …….
6. You can see plays here – …….
7. You can buy products here – …….
8. А зараз давайте
пригадаємо,як перекладаються слова :
between opposite behind next
to
Подивіться на карту і заповніть пропуски потрібним прийменником.
9. Homework. Домашнє
завдання.
1)
Вивчити слова
ст.137, 139.
2)
Впр.3 ст.140
(письмово). Доповніть речення словами за
змістом.
between - між
behind - позаду
next - поруч
on the left – зліва,
ліворуч
on the right – справа,
праворуч
opposite - навпроти
on (at) the corner - на розі (у кутку)
31.03.2020 3-Б клас КЗШ№27
Тема: Час. Структура “ What
time is it?”.
Мета: формувати
навички вживання нових ЛО в усному мовленні, розвивати навички аудіювання, читання та письма; ввести питальну
структуру “ What time is it?” та відповідати; навчити учнів розрізняти час на годиннику англійською
мовою; розвивати вміння спілкуватися іноземною мовою;розширювати кругозір
учнів.
Хід уроку
1.
Подивіться, прослухайте і повторіть фрази і речення з теми: https://www.youtube.com/watch?v=qD1pnquN_DM
2.
Перекладіть на
українську мову( письмово).
to get up
|
|
to wash
|
|
to clean
|
|
to go to school
|
|
to say “
Goodbye”
|
|
to have breakfast
|
|
to make a bed
|
|
to brush teeth
|
3.
Прослухайте відео урок з теми «Час та годинник».
4 4. Складіть
речення англійською мовою за таблицею (усно).
6. Впр.1 ст.104
Прочитайте речення і перекладіть на українську мову (усно).
7. Впр.2 ст.104 (усно). Складіть питання та дайте відповіді у теперішньому простому часі – The Present Simple Tense (усно).
ЗРАЗОК:
When do
you get up? – I get up
at 7 o’clock.
When do you have
breakfast? – I have breakfast at half
past seven.
8.
Впр.3 ст.105. Вкажіть час за годинниками (усно).
ЗРАЗОК:
It’s seven o’clock. - Сьома година.
It’s
ten minutes to two. – Без 10 хвилин на другу.
It’s
half past nine. – Пів на десяту.
9.
Впр.4 ст.105 (усно) Складіть речення
за зразком ( усно).
ЗРАЗОК:
1).What time do
you get up?
2).What time do
you eat lunch?
3). What time do
you come to
school?
4).What time do
you do your
homework?
10. Домашнє завдання. Впр.5 ст.105 ( письмово).
11. А
зараз пропоную пограти!!!
1). Зайдіть на цей сайт ! http://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/daily-routines
Знайдіть цю назву:
« Daily routines» і пограйте. Буде цікаво!!!!
2). Позначте слова
з малюнками .
Тема: Подорожуємо.
Мета:
-
активізувати
та закріпити ЛО з теми; формувати
лексичні та граматичні навички учнів;
-
формувати
вміння висловлювати власну точку зору та аргументувати свій вибір;
-
розвивати
усне мовлення, комунікативні навички,
-
виховувати
позитивне ставлення до подорожування як до активного відпочинку;
-
підвищувати
пізнавальний інтерес до англійської мови.
Хід уроку
1.
Make up words from the letters and
complete the poem.
Travelling
We go by _____________ ( a
r c )
And we go
by __________ (
i t n
a r )
We go by
___________ ( a t
b o )
We go by _____________ ( n e l a p )
We go by
____________ (d a
l n )
And ________
and air. ( a s e )
We go, go, go
From here to there.
2.
Repeat the
words on the theme “ TRAVELLING”.
3.
Read the text and try to understand it. Answer the
questions
( in an oral form).
TRAVELLING
Most travellers and holiday-makers take a camera with
them and take pictures of everything that interests them — the sights of a
city, old churches and castles, views of mountains, lakes, valleys, plains,
waterfalls, forests, different kinds of trees, flowers and plants, animals and
birds. Later, perhaps years later, the photos will remind them of the happy
time they once had.
People travel by train, by plane, by boat, and by car.
All ways of travelling have their advantages and disadvantages. And people
choose one according to their plans and destinations.
If we are fond of travelling, we see and learn a lot
of things that we can never see or learn at home, though we may read about them
in books and newspapers and see pictures of them on TV. The best way to study
geography is to travel, and the best way to get to know and understand people
is to meet them in their own homes.
change
of scene — змінаобстановки
to
discover [dɪs'kʌvə] — відкривати, виявляти
art
gallery — картиннагалерея
city-dweller
— городянин, міськийжитель
sights
— визначнімісця
view
[vju:] — краєвид
valley
— долина, низина
plain
— рівнина
waterfall
['wɔ:təfɔ:l] — водоспад
to
remind — нагадувати
advantage
[əd'va:ntɪdʒ] — перевага
disadvantage
— недолік
destination
[,destɪ'neɪʃ(ə)n] — місцепризначення
Answer the questions:
1. Are you fond of travelling?
2. Men have travelled ever since they first appeared
on earth. Why do people travel?
3. Why do people take a camera with them ? What do
they usually photograph ?
4. What do we see and learn while travelling?
5. How do different people spend their holidays?
6. What ways of travelling do you know ? What are
their advantages and disadvantages?
7. What places have you visited?
8. Have you ever taken a holiday cruise along the
Black Sea coast or down the Volga ?
9. Some people prefer to travel on their own and hate
travelling in a group. What about you ?
10. What countries would you like to visit?
4.
Make up these sentences in a written
form.
travel / did / Julia/ plane / When / by?
to / they / airport / How/ get / the / did?
doing / airport / were / in / What / the / people / the
?
do /air / the / What / hostess /did ?
during /feel /did /Julia / trip /How /The ?
5.
Complete the sentences with the words
from the box ( in an oral form).
holidays
|
disadvantage
|
railway station
|
suitcase
|
airport
|
advantage
|
1). The
___________of travelling by plane is that it doesn’t take much time.
2). When the
plane arrived at the ____________our
friends met us at the check-in-desk.
3). We should
hurry to the __________because the train leaves in half an
hour.
4). The
__________of travelling by
plane is that tickets are expencive.
5). They decided
to spend their ____________at the seaside.
6). His ___________ was
very heavy because he bought many souvenirs for
his friends.
7. Запишіть
прислів’я у правильній відповідності . В цьому вам допоможе ось
ця гра: https://learningapps.org/3803267
1.У чужий монастир зі своїм статутом не ходять.
|
a). The world is a book, and those who
don’t travel, read only a page.
|
2.Світ –це книга і ті, хто не подорожують, читають лише одну
її сторінку.
|
b). To carry coals to Newcastle.
|
3.Краще один раз побачити, ніж тисячу разів очути.
|
c).Better to see something once than
to hear about it thousands times.
|
4.Скільки країн, стільки і звичаїв.
|
d).When at Rome, do as Romans do.
|
5.Що місто, то норов.
|
e). So many countries, so many
customs.
|
6.Їздити в Тулу зі своїм самоваром.
|
f).Every country has its customs.
|
8. Діти
! До вашої уваги популярні фрази з теми «Подорож».
Вивчіть і напишіть у словники ті фрази, які є найбільш корисними для вас!
Вивчіть і напишіть у словники ті фрази, які є найбільш корисними для вас!
Вираз
|
Переклад
|
Travelling
broadens mind.
|
Подорожі
розширюють кругозір.
|
Travelling is an important part of our life.
|
Подорожі
– важлива частина нашого життя.
|
It brings new impressions and makes life brighter.
|
Це
приносить нові враження і робить життя яскравішим.
|
Travelling lets us discover the world and to see
different countries, their experience cultures and traditions.
|
Подорожі дозволяють нам пізнати світ і побачити різні країни, вивчити їх культуру і традиції.
|
Travelling is a pleasant experience and useful.
|
Подорож
– це задоволення і приємний досвід.
|
It gives an opportunity to meet new people.
|
Це
дає можливість познайомитися з новими людьми.
|
There are different ways of travelling.
|
Є
різні способи подорожувати.
|
It is a very popular hobby.
|
Це
дуже популярне хобі.
|
Today there are many opportunities to travel.
|
Сьогодні
є багато можливостей для подорожей.
|
It is very interesting to see new places, another
towns and countries.
|
Дуже цікаво подивитися нові місця, інші міста і країни.
|
It’s rather easy to travel to any point of the
planet.
|
Досить
легко відправитися в будь-яку точку планети.
|
Travelling is a very nice activity.
|
Подорожі
– чудовий спосіб активності.
|
I’d like to tell you about my trip to …
|
Мені
хотілося б розповісти про свою поїздку до…
|
It is my favourite place.
|
Це
моє улюблене місце.
|
comfortable and convenient method of travelling
|
комфортний
і зручний метод подорожувати
|
Every country has its own unique atmosphere.
|
У
кожної країни є своя унікальна атмосфера.
|
Travelers like discovering the world by themselves.
|
Мандрівники
люблять пізнавати світ самостійно.
|
If you want to see the place, go on foot.
|
Якщо
хочеш побачити місцевість, ходи пішки.
|
one of the best ways to spend a holiday
|
один
з кращих способів провести канікули (відпуск)
|
spent
there days …
|
провів
там … днів
|
to
take photo
|
робити
фото
|
have a chance to enrich the knowledge
|
шанс
поліпшити знання
|
Last summer I went to…
|
Минулого
літа я їздив у …
|
The journey helped me a lot.
|
Поїздка
мені дуже допомогла.
|
I had a fantastic time.
|
Я
фантастично провів час.
|
I’m happy that I have traveled a lot during my
vacation.
|
Я
щасливий, що я так багато подорожував під час моєї відпустки.
|
- 9Homework.
- 1). Повторити слова з теми «Подорож» та вивчити прислів’я.
- 2). Написати розповідь про подорож. ( 8-12 речень)
- 3).Розгадайте кросворд і повторіть види транспорту !
30.03.2020 10 клас Англійська мова
Тема: Відомі
англійські художники. Минулий перфектно-тривалий час.
Мета: вдосконалювати лексичні
навички й навички читання, аудіювання й говоріння; розвивати логічне мислення; тренувати
учнів у вживанні минулого перфектно-тривалого часу.
Хід уроку
1.
Listen
and watch this video about famous English painters - https://www.youtube.com/watch?v=xTchD6Q2K3I
2.
Read the information
about famous English painters
from these FACTS CARDS.
Sir
Joshua Reynolds
|
•
was born in Devonshire in 1723.
|
•
a portrait painter
|
•
the most prominent figure in the English school of painting
|
•
one of the founders and first President of the Royal Academy
|
•
promoted the «Grand Style» in painting which depended on idealization of the
imperfect
|
•
died in 1792 and buried, St. Paul’s Cathedral, London, England
|
•
was born in Suffolk in 1727.
|
•
one of the great masters of 18th-century portraiture and landscape painting.
|
•
painted fancy pictures of scenes of the rural poor
|
•
in 1768 Gainsborough became one of the founders of the Royal Academy
|
•
after 1784 Gainsborough refused to exhibit at the Royal Academy, and instead,
created his own showings at his London house in Pall Mall.
|
•
produced about 200 landscapes and about 800 portraits of the English
aristocracy.
|
•
died in 1788 and buried, St. Anne Churchyard, Kew, London, England
|
John Constable
•
an English landscape painter
•
was born in Suffolk in 1776
•
in 1799 was send to the Royal Academy in London
to
study art.
• loved the countryside, and his best
work was of outdoor scenes in his native Suffolk and his London home in
Hampstead
•
found the success in France where his 1821 master work The Haywain was
exhibited at the Paris Salon of 1824.
•
died in 1837 and buried, St. John-at-Hampstead Churchyard, London, England
Joseph Turner
1.
Another famous English painter was Joseph Turner (1775—1851), whose
business was to paint the light.
2.
He proved that with the help of light it is, possible to show
qualities of any subject.
3.
We know practically nothing about Turner's life.
4.
Son of a London barber, he started drawing and painting when he was a
little boy.
5.
When Turner was thirteen, he chose the artistic career.
William Hogarth
William Hogarth (1697-1764) was
the first great English painter who raised English pictorial art to a high
level of importance.
He was a
man of remarkably individual character and thought. W. Hogarth had friends
among famous English writers J. Swift, H. Filding.
He was
the first English painter who brought painting closer to literature and
theatre.
|
3.
Do you
remember the difference between
The Past Perfect and the Past Perfect Continious Tense : https://www.youtube.com/watch?v=10OQMBgwi5M
The Past Perfect
акцент на результаті
|
The Past Perfect Continious Tense
акцент на тривалості дії
|
1).
I
had
translated 3 letters when he arrived.
Я переклав 3 листа коли він приїхав. |
I
had
been translating for 2 hours when he arrived.
Я перекладав уже 2 години коли він приїхав. |
2).He
was happy. He had talked
to Marry.
Він був щасливий. Він поговорив з Мері. |
He
was happy. He had been talking
to Marry for 2 hours.
Він
був щасливий. Він проговорив з Мері 2 години.
|
4. Do this task on this site: https://www.tolearnenglish.com/exercises/exercise-english-2/exercise-english-9553.php
Please log in to save your progress.
Please log in to save your progress.
1. He (marry) her two years
before we met.
2. I (want / always) to travel. That's why I was delighted to go abroad with them.
3. She was no stranger to him. They (be introduced) to each other a few days before.
4. We (stay) there since 1980, you know.
5. I (stay / never) in London before. How expensive hotels are!
6. Did I tell you that when I saw you, I realised that we (meet / already) ?
7. James told me you (buy) the old vicarage two years before your son's birth.
8. I wish we (buy) it before.
2. I (want / always) to travel. That's why I was delighted to go abroad with them.
3. She was no stranger to him. They (be introduced) to each other a few days before.
4. We (stay) there since 1980, you know.
5. I (stay / never) in London before. How expensive hotels are!
6. Did I tell you that when I saw you, I realised that we (meet / already) ?
7. James told me you (buy) the old vicarage two years before your son's birth.
8. I wish we (buy) it before.
4. Hometask:
1). Put the
verbs between brackets in the correct tense (past perfect simple or
continuous.)
1.
I
(try) to get tickets for that play for months before
my friend finally got them.
2.
When
I arrived at the theater, my friend (pick, already) up the tickets.
3.
He
was really angry because he (wait) for more than half an hour when I
arrived.
4.
When
the play started, I (already, apologize) to my friend.
5.
We
(watch) the play when the lights went off.
2).
Read about Top Famous Painting.
Leonardo Da Vinci, Mona Lisa, 1503–19
Painted
between 1503 and 1517, Da Vinci’s alluring portrait has been dogged by two
questions since the day it was made: Who’s the subject and why is she smiling?
A number of theories for the former have been proffered over the years: That
she’s the wife of the Florentine merchant Francesco di Bartolomeo del Giocondo
(ergo, the work’s alternative title, La Gioconda); that she's
Leonardo’s mother, Caterina, conjured from Leonardo's boyhood memories of her;
and finally, that it's a self-portrait in drag. As for that famous smile, its
enigmatic quality has driven people crazy for centuries. Whatever the reason,
Mona Lisa’s look of preternatural calm comports with the idealized landscape
behind her, which dissolves into the distance through Leonardo’s use of
atmospheric perspective.
Johannes Vermeer, Girl with a Pearl
Earring, 1665
Johannes Vermeer’s 1665 study of a young woman is
startlingly real and startlingly modern, almost as if it were a photograph.
This gets into the debate over whether or not Vermeer employed a
pre-photographic device called a camera obscura to create the image. Leaving
that aside, the sitter is unknown, though it’s been speculated that she might
have been Vermeer's maid. He portrays her looking over her shoulder, locking
her eyes with the viewer as if attempting to establish an intimate connection
across the centuries. Technically speaking, Girl isn’t a
portrait, but rather an example of the Dutch genre called a tronie—a headshot
meant more as still life of facial features than as an attempt to capture a
likeness.
Sandro Botticelli, , 1484–1486
Botticelli’s The Birth of Venus was
the first full-length, non-religious nude since antiquity, and was made for
Lorenzo de Medici. It’s claimed that the figure of the Goddess of Love is
modeled after one Simonetta Cattaneo Vespucci, whose favors were allegedly
shared by Lorenzo and his younger brother, Giuliano. Venus is seen being blown
ashore on a giant clamshell by the wind gods Zephyrus and Aura as the
personification of spring awaits on land with a cloak. Unsurprisingly, Venus attracted
the ire of Savonarola, the Dominican monk who led a fundamentalist crackdown on
the secular tastes of the Florentines. His campaign included the infamous
“Bonfire of the Vanities” of 1497, in which “profane” objects—cosmetics,
artworks, books—were burned on a pyre. The Birth of Venus was
itself scheduled for incineration, but somehow escaped destruction. Botticelli,
though, was so freaked out by the incident that he gave up painting for a
while.
Vincent
van Gogh, The Starry Night, 1889
Vincent Van Gogh’s most popular painting, The Starry Night was created
by Van Gogh at the asylum in Saint-Rémy, where he’d committed himself in 1889. Indeed, The Starry Night seems
to reflect his turbulent state of mind at the time, as the night sky comes
alive with swirls and orbs of frenetically applied brush marks springing from
the yin and yang of his personal demons and awe of nature.
Тема: Час. Структура “ What
time is it?”.
Мета: формувати навички вживання нових ЛО в усному мовленні,
розвивати навички читання, вміння спілкуватися іноземною мовою;розширювати
кругозір учнів.
Хід уроку
2.
Перекладіть на
українську мову( письмово).
to get up
|
|
to wash
|
|
to clean
|
|
to go to school
|
|
to say “
Goodbye”
|
|
to have breakfast
|
|
to make a bed
|
|
to brush teeth
|
3. Складіть
речення англійською мовою за таблицею (усно).
5.
Впр.1 ст.104
Прочитайте речення і перекладіть на українську мову (усно).
6.
Впр.2 ст.104 (усно). Складіть питання та дайте відповіді у теперішньому простому часі – The Present Simple Tense (усно).
ЗРАЗОК:
When do
you get up? – I get up
at 7 o’clock.
When do you have
breakfast? – I have breakfast at half
past seven.
7.
Впр.3 ст.105. Вкажіть час за годинниками (усно).
ЗРАЗОК:
It’s seven o’clock. - Сьома година.
It’s
ten minutes to two. – Без 10 хвилин на другу.
It’s
half past nine. – Пів на десяту.
8.
Впр.4 ст.105 (усно) Складіть речення
за зразком ( усно).
ЗРАЗОК:
What time do
you get up?
What time
do you eat
lunch?
What time
do you come
to school?
What time
do you do
your homework?
9.
Домашнє завдання.
Впр.5 ст.105 ( письмово).
10. А зараз пропоную пограти!!!
1). http://learnenglishkids.britishcouncil.org/word-games/daily-routines
Daily
routines
Match the words to the
pictures.
12 items remaining
2). Позначте слова з малюнками .
Тема: Одяг.
Мета: практикувати учнів у вживанні теперішнього тривалого часу;
удосконалювати навички аудіювання ,читання та письма;
повторити лексичний матеріал з теми «Одяг» та підготуватися до
тематичного оцінювання з теми.
Хід уроку
1.
Повторіть слова з теми «Одяг».
2.
Опишіть малюнки вживаючи
фразу ” I can see …”- Я можу
бачити … за зразком ( усно).
Зразок:
1). Якщо
ми бачимо іменник однини, то вживаємо так:
I can see a skirt.
I can see a scarf.
2). Якщо ми бачимо іменник множини, то
вживаємо так:
I can see
trousers.
I can see
jeans.
3.
Повторіть правило «Теперішній тривалий час» -The Present Continious Tense.
НАГАДУЮ!!!
Теперішній тривалий час - The Present Continious Tense – означає дію, яка
відбувається зараз, в момент мовлення.
Цей час утворюється за допомогою допоміжних дієслів:
am, is, are та додавання
закінчення -ing до основного дієслова.
He is wearing a cap now. – Він носить кепку
зараз.
She is wearing a skirt now. – Вона носить спідницю зараз.
2). У множині вживаємо
так:
We are wearing T-shirts.- Ми носимо футболки.
You are wearing trainers.- Ви носите
кросівки.
They are wearing jeans.- Вони
носять джинси.
4.
Складіть речення за малюнками у теперішньому тривалому
часі (письмово).
I am wearing
a T-shirt.
I am wearing
a dress.
5.
Впр. 1, 2 ст. 78 . Прослухайте і прочитайте за
диктором (дивись аудіо додаток ТЕМА 9, Урок 5)
Переклад
питальних речень:
-
Він носить джинси?
– Ні.
-
Він носить шорти?-
Так.
-
Він носить окуляри?
– Ні.
-
Хто він? – Це містер Джексон.
6.
Впр. 3 ст.78. Прочитайте слова і знайдіть зайве слово (усно).
7.
Пропоную вам підготуватися до тематичного оцінювання з
теми «Одяг».
1). Позначте малюнки з відповідними словами.
2). Допишіть пропущені літери у словах.
3). Знайдіть і напишіть
відповідне слово до малюнка.
8.
Домашнє
завдання Впр.4 ст.78
. Спишіть речення і усно перекладіть їх на українську мову.
9.
Якщо не
втомилися, пропоную гру!!! Одягніть людей на малюнку.
Знайдіть
заховані слова з теми «Одяг».
Немає коментарів:
Дописати коментар